REFF - Faculty of Philosophy Repository
University of Belgrade - Faculty of Philosophy
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   REFF
  • Sociologija / Sociology
  • Radovi istraživača / Researcher's publications - Odeljenje za sociologiju
  • View Item
  •   REFF
  • Sociologija / Sociology
  • Radovi istraživača / Researcher's publications - Odeljenje za sociologiju
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Otpadnici

No Thumbnail
Authors
Ilić, Vladimir
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
U ovom članku saopšteni su najnoviji rezultati nastali u okviru obimnijeg proučavanja sociološkog funkcionalizma. Posebna pažnja posvećena je primerima Homansovog i Baklijevog napuštanja osnovne struje. Ispitan je uticaj različitih činilaca. U prvom delu članka posmatran je razvoj Homansovih shvatanja od antropološkog funkcionalizma do teorije razmene. Na ovom primeru pokazane su granice razvijanja individualističke pozicije u okviru funkcionalističke orijentacije. Posebna pažnja posvećena je Dž. Aleksanderovom tumačenju Homansove intelektualne evolucije, pošto se kroz njegov pristup najjasnije vidi savremeno neofunkcionalističko tumačenje prošlosti sopstvene struje. U drugom delu teksta raspravlja se o osobenostima Baklijeve rane funkcionalističke pozicije. Posmatra se uticaj Nejgelovih i Mertonovih kritika na nastanak Baklijevog individualizovanog stanovišta i na njegovu reinterpretaciju Parsonsovog funkcionalizma. U narednom delu članka prikazuju se karakteristike Baklijevog kasnije...g nefunkcionalističkog shvatanja. Autor pri tom pokazuje vezu između opšte teorije sistema i funkcionalnog metoda. U zaključnom delu članka pokazani su dometi Budonove i Gidensove metodološke kritike funkcionalizma u sociologiji. Na osnovu prethodnih razmatranja autor pokazuje granice elastičnosti posmatrane struje i činioce zbog kojih najznačajniji 'otpadnici' prelaze preko ovih granica. Raniji primeri 'otpadništva' povezuju se sa P. Štompkinim napuštanjem funkcionalizma i sa stavom neomarksista, poput Dž. A. Koena, prema funkcionalnom objašnjenju. Na ovaj se način rezultati do kojih je autor došao u ovom članku povezuju sa širim kontekstom njegovih ranijih metodoloških analiza klasičnog i savremenog funkcionalizma.

Keywords:
renegatstvo / metodologija / funkcionalizam
Source:
Sociološki pregled, 1996, 30, 3, 357-376
Publisher:
  • Sociološko društvo Srbije, Beograd

ISSN: 0085-6320

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225
URI
http://reff.f.bg.ac.rs/handle/123456789/225
Collections
  • Radovi istraživača / Researcher's publications - Odeljenje za sociologiju
Institution/Community
Sociologija / Sociology
TY  - JOUR
AU  - Ilić, Vladimir
PY  - 1996
UR  - http://reff.f.bg.ac.rs/handle/123456789/225
AB  - U ovom članku saopšteni su najnoviji rezultati nastali u okviru obimnijeg proučavanja sociološkog funkcionalizma. Posebna pažnja posvećena je primerima Homansovog i Baklijevog napuštanja osnovne struje. Ispitan je uticaj različitih činilaca. U prvom delu članka posmatran je razvoj Homansovih shvatanja od antropološkog funkcionalizma do teorije razmene. Na ovom primeru pokazane su granice razvijanja individualističke pozicije u okviru funkcionalističke orijentacije. Posebna pažnja posvećena je Dž. Aleksanderovom tumačenju Homansove intelektualne evolucije, pošto se kroz njegov pristup najjasnije vidi savremeno neofunkcionalističko tumačenje prošlosti sopstvene struje. U drugom delu teksta raspravlja se o osobenostima Baklijeve rane funkcionalističke pozicije. Posmatra se uticaj Nejgelovih i Mertonovih kritika na nastanak Baklijevog individualizovanog stanovišta i na njegovu reinterpretaciju Parsonsovog funkcionalizma. U narednom delu članka prikazuju se karakteristike Baklijevog kasnijeg nefunkcionalističkog shvatanja. Autor pri tom pokazuje vezu između opšte teorije sistema i funkcionalnog metoda. U zaključnom delu članka pokazani su dometi Budonove i Gidensove metodološke kritike funkcionalizma u sociologiji. Na osnovu prethodnih razmatranja autor pokazuje granice elastičnosti posmatrane struje i činioce zbog kojih najznačajniji 'otpadnici' prelaze preko ovih granica. Raniji primeri 'otpadništva' povezuju se sa P. Štompkinim napuštanjem funkcionalizma i sa stavom neomarksista, poput Dž. A. Koena, prema funkcionalnom objašnjenju. Na ovaj se način rezultati do kojih je autor došao u ovom članku povezuju sa širim kontekstom njegovih ranijih metodoloških analiza klasičnog i savremenog funkcionalizma.
PB  - Sociološko društvo Srbije, Beograd
T2  - Sociološki pregled
T1  - Otpadnici
EP  - 376
IS  - 3
SP  - 357
VL  - 30
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225
ER  - 
@article{
author = "Ilić, Vladimir",
year = "1996",
abstract = "U ovom članku saopšteni su najnoviji rezultati nastali u okviru obimnijeg proučavanja sociološkog funkcionalizma. Posebna pažnja posvećena je primerima Homansovog i Baklijevog napuštanja osnovne struje. Ispitan je uticaj različitih činilaca. U prvom delu članka posmatran je razvoj Homansovih shvatanja od antropološkog funkcionalizma do teorije razmene. Na ovom primeru pokazane su granice razvijanja individualističke pozicije u okviru funkcionalističke orijentacije. Posebna pažnja posvećena je Dž. Aleksanderovom tumačenju Homansove intelektualne evolucije, pošto se kroz njegov pristup najjasnije vidi savremeno neofunkcionalističko tumačenje prošlosti sopstvene struje. U drugom delu teksta raspravlja se o osobenostima Baklijeve rane funkcionalističke pozicije. Posmatra se uticaj Nejgelovih i Mertonovih kritika na nastanak Baklijevog individualizovanog stanovišta i na njegovu reinterpretaciju Parsonsovog funkcionalizma. U narednom delu članka prikazuju se karakteristike Baklijevog kasnijeg nefunkcionalističkog shvatanja. Autor pri tom pokazuje vezu između opšte teorije sistema i funkcionalnog metoda. U zaključnom delu članka pokazani su dometi Budonove i Gidensove metodološke kritike funkcionalizma u sociologiji. Na osnovu prethodnih razmatranja autor pokazuje granice elastičnosti posmatrane struje i činioce zbog kojih najznačajniji 'otpadnici' prelaze preko ovih granica. Raniji primeri 'otpadništva' povezuju se sa P. Štompkinim napuštanjem funkcionalizma i sa stavom neomarksista, poput Dž. A. Koena, prema funkcionalnom objašnjenju. Na ovaj se način rezultati do kojih je autor došao u ovom članku povezuju sa širim kontekstom njegovih ranijih metodoloških analiza klasičnog i savremenog funkcionalizma.",
publisher = "Sociološko društvo Srbije, Beograd",
journal = "Sociološki pregled",
title = "Otpadnici",
pages = "376-357",
number = "3",
volume = "30",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225"
}
Ilić, V.. (1996). Otpadnici. in Sociološki pregled
Sociološko društvo Srbije, Beograd., 30(3), 357-376.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225
Ilić V. Otpadnici. in Sociološki pregled. 1996;30(3):357-376.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225 .
Ilić, Vladimir, "Otpadnici" in Sociološki pregled, 30, no. 3 (1996):357-376,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_225 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About REFF | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceInstitutions/communitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About REFF | Send Feedback

OpenAIRERCUB