Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste
Abstract
Virtuelna sećanja na Omladinske radne akcije iz perioda SFRJ, kao značajan element u savremenim zamišljanjima jugoslovenskog kulturnog nasleđa, ovde se posmatraju kroz prizmu ličnog narativa jednog individualnog aktera, bivšeg učesnika ORA, koji u periodu postsocijalizma i društvene tranzicije simultano deluje kao kulturni preduzetnik na nekoliko različitih, ali uzajamno povezanih nivoa: globalnom, kao kreator nekoliko tematskih veb sajtova, pre svega, foruma o nekadašnjim radnim akcijama, i lokalnom – kao pokretač novih udruženja građana i volonterskih akcija; te na profanom i svetom planu. Nit koja povezuje tako različite i naizgled oprečne vidove javnog delanja u aktuelnim uslovima (Internet i negovanje sećanja na ORA; crkvograditeljstvo u lokalnoj zajednici) je upravo volonterski rad koji se inspiriše konceptom i praksom dobrovoljnog rada omla dine iz perioda socijalizma. Životna priča subjekta reflektuje teme i motive koji su relevantni za razumevanje kako narativne konstrukcije i...dentiteta u ravni pojedinca, tako i značenja, odno sno značaja njegovog delanja u virtuelnom i društvenom polju intersubjektivne komunikacije.
Keywords:
Omladinske radne akcije u SFRJ / Internet / Bilten ORA SFRJ – Leksikon ORA mitologije / Akcijaš / lični narativ / nova udruženja građana i nove radne akcije u postsocijalističkom perioduSource:
Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa, 2012, 159-192Publisher:
- Српски генеалошки центар, Београд
- Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду
Funding / projects:
Collections
Institution/Community
Etnologija i antropologija / Ethnology and AnthropologyTY - CONF AU - Gorunović, Gordana PY - 2012 UR - http://reff.f.bg.ac.rs/handle/123456789/4541 AB - Virtuelna sećanja na Omladinske radne akcije iz perioda SFRJ, kao značajan element u savremenim zamišljanjima jugoslovenskog kulturnog nasleđa, ovde se posmatraju kroz prizmu ličnog narativa jednog individualnog aktera, bivšeg učesnika ORA, koji u periodu postsocijalizma i društvene tranzicije simultano deluje kao kulturni preduzetnik na nekoliko različitih, ali uzajamno povezanih nivoa: globalnom, kao kreator nekoliko tematskih veb sajtova, pre svega, foruma o nekadašnjim radnim akcijama, i lokalnom – kao pokretač novih udruženja građana i volonterskih akcija; te na profanom i svetom planu. Nit koja povezuje tako različite i naizgled oprečne vidove javnog delanja u aktuelnim uslovima (Internet i negovanje sećanja na ORA; crkvograditeljstvo u lokalnoj zajednici) je upravo volonterski rad koji se inspiriše konceptom i praksom dobrovoljnog rada omla dine iz perioda socijalizma. Životna priča subjekta reflektuje teme i motive koji su relevantni za razumevanje kako narativne konstrukcije identiteta u ravni pojedinca, tako i značenja, odno sno značaja njegovog delanja u virtuelnom i društvenom polju intersubjektivne komunikacije. PB - Српски генеалошки центар, Београд PB - Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду C3 - Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa T1 - Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste EP - 192 SP - 159 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4541 ER -
@conference{ author = "Gorunović, Gordana", year = "2012", abstract = "Virtuelna sećanja na Omladinske radne akcije iz perioda SFRJ, kao značajan element u savremenim zamišljanjima jugoslovenskog kulturnog nasleđa, ovde se posmatraju kroz prizmu ličnog narativa jednog individualnog aktera, bivšeg učesnika ORA, koji u periodu postsocijalizma i društvene tranzicije simultano deluje kao kulturni preduzetnik na nekoliko različitih, ali uzajamno povezanih nivoa: globalnom, kao kreator nekoliko tematskih veb sajtova, pre svega, foruma o nekadašnjim radnim akcijama, i lokalnom – kao pokretač novih udruženja građana i volonterskih akcija; te na profanom i svetom planu. Nit koja povezuje tako različite i naizgled oprečne vidove javnog delanja u aktuelnim uslovima (Internet i negovanje sećanja na ORA; crkvograditeljstvo u lokalnoj zajednici) je upravo volonterski rad koji se inspiriše konceptom i praksom dobrovoljnog rada omla dine iz perioda socijalizma. Životna priča subjekta reflektuje teme i motive koji su relevantni za razumevanje kako narativne konstrukcije identiteta u ravni pojedinca, tako i značenja, odno sno značaja njegovog delanja u virtuelnom i društvenom polju intersubjektivne komunikacije.", publisher = "Српски генеалошки центар, Београд, Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду", journal = "Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa", title = "Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste", pages = "192-159", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4541" }
Gorunović, G.. (2012). Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste. in Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa Српски генеалошки центар, Београд., 159-192. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4541
Gorunović G. Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste. in Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa. 2012;:159-192. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4541 .
Gorunović, Gordana, "Sećanja na Omladinske radne akcije kao element jugoslovenskog nasleđa: iz perspektive učesnika i aktiviste" in Ogledi o jugoslovenskom kulturnom nasleđu. Zbornik radova sa naučnog skupa Okviri konstruisanja jugoslovenskog kulturnog nasleđa (2012):159-192, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4541 .