Alternativna religioznost i kulturni identiteti
Abstract
U tekstu su predstavljeni prvi rezultati u radu na projektu "Urbani kulturni identiteti i religioznost u savremenom kontekstu i okruženju". S obzirom na to da je istraživanje u početnoj fazi, sve izloženo predstavlja samo početne premise i prve hipoteze koje će, nadamo se, obezbediti bogatu iskustvenu građu za dalju interpretaciju. Izneti su podaci kojima raspolažu državne institucije a koje se tiču statusa i "vidljivosti" religijskih organizacija u Srbiji. Zavodi za statistiku, Ministarstvo vera i Agencija za privredni registar, svaka na svoj način, značajne za dobijanje relevantnih podataka o verskim organizacijama priznatim i registrovanim na teritoriji države, primenjuju potpuno različite kriterijume i klasifikacije za određenje različitih oblika religijskog organizovanja. Kao jedna od posledica neadekvatnog Zakona o crkvama i verskim zajednicama, veliki broj alternativnih religija je re gistrovan, uglavnom, kao udruženja građana, pa je njihovo učešće u religijskm životu u Srbiji u... najvećoj meri nepoznanica.
Keywords:
alternativna religioznost / urbani kulturni identiteti / savremeni kontekst i okruženje / Zakon o crkvama i verskim zajednicama / verske organizacijeSource:
Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку, 2011, 129-146Publisher:
- Српски генеалошки центар, Београд
- Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду
Funding / projects:
- Transformation of Cultural Identities in Contemporary Serbia and the European Union (RS-177018)
- From Cultural Heritage to Modern Society - an anthropological study of Serbia (RS-177035)
Collections
Institution/Community
Etnologija i antropologija / Ethnology and AnthropologyTY - CONF AU - Stajić, Mladen AU - Sinani, Danijel PY - 2011 UR - http://reff.f.bg.ac.rs/handle/123456789/4570 AB - U tekstu su predstavljeni prvi rezultati u radu na projektu "Urbani kulturni identiteti i religioznost u savremenom kontekstu i okruženju". S obzirom na to da je istraživanje u početnoj fazi, sve izloženo predstavlja samo početne premise i prve hipoteze koje će, nadamo se, obezbediti bogatu iskustvenu građu za dalju interpretaciju. Izneti su podaci kojima raspolažu državne institucije a koje se tiču statusa i "vidljivosti" religijskih organizacija u Srbiji. Zavodi za statistiku, Ministarstvo vera i Agencija za privredni registar, svaka na svoj način, značajne za dobijanje relevantnih podataka o verskim organizacijama priznatim i registrovanim na teritoriji države, primenjuju potpuno različite kriterijume i klasifikacije za određenje različitih oblika religijskog organizovanja. Kao jedna od posledica neadekvatnog Zakona o crkvama i verskim zajednicama, veliki broj alternativnih religija je re gistrovan, uglavnom, kao udruženja građana, pa je njihovo učešće u religijskm životu u Srbiji u najvećoj meri nepoznanica. PB - Српски генеалошки центар, Београд PB - Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду C3 - Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку T1 - Alternativna religioznost i kulturni identiteti EP - 146 SP - 129 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4570 ER -
@conference{ author = "Stajić, Mladen and Sinani, Danijel", year = "2011", abstract = "U tekstu su predstavljeni prvi rezultati u radu na projektu "Urbani kulturni identiteti i religioznost u savremenom kontekstu i okruženju". S obzirom na to da je istraživanje u početnoj fazi, sve izloženo predstavlja samo početne premise i prve hipoteze koje će, nadamo se, obezbediti bogatu iskustvenu građu za dalju interpretaciju. Izneti su podaci kojima raspolažu državne institucije a koje se tiču statusa i "vidljivosti" religijskih organizacija u Srbiji. Zavodi za statistiku, Ministarstvo vera i Agencija za privredni registar, svaka na svoj način, značajne za dobijanje relevantnih podataka o verskim organizacijama priznatim i registrovanim na teritoriji države, primenjuju potpuno različite kriterijume i klasifikacije za određenje različitih oblika religijskog organizovanja. Kao jedna od posledica neadekvatnog Zakona o crkvama i verskim zajednicama, veliki broj alternativnih religija je re gistrovan, uglavnom, kao udruženja građana, pa je njihovo učešće u religijskm životu u Srbiji u najvećoj meri nepoznanica.", publisher = "Српски генеалошки центар, Београд, Одељење за етнологију и антропологију, Филозофског факултета у Београду", journal = "Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку", title = "Alternativna religioznost i kulturni identiteti", pages = "146-129", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4570" }
Stajić, M.,& Sinani, D.. (2011). Alternativna religioznost i kulturni identiteti. in Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку Српски генеалошки центар, Београд., 129-146. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4570
Stajić M, Sinani D. Alternativna religioznost i kulturni identiteti. in Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку. 2011;:129-146. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4570 .
Stajić, Mladen, Sinani, Danijel, "Alternativna religioznost i kulturni identiteti" in Културни идентитети као нематеријално културно наслеђе: Зборник радова са научног скупа Културни идентитети у XXI веку (2011):129-146, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_reff_4570 .